2006 APC NATIONAL SPECIALTY EVENTS

May 2006, St. Louis, MO

Conformation Classes (regular/non-regular)

Edd Bivin - judge (231 entries)

BEST of BREED: CH Creeksyde's Bee Outrageous
BEST of OPPOSITE SEX: CH Dobe's Den Point Becky
BEST of WINNERS: Coralwoods Camden Yards

AWARD of MERIT:
CH Oncore C'Wood Sticks Like Glue
DC Kinnike Stewart JH
CH Alydar's Surfer Girl
CH Tralynes Tomboy
CH Cookieland Foolish Pleasure
CH Coralwood Oncore Ahead in the Court
CH Coralwoods Great AM Ballpark

BEST PUPPY: Sashime of Interblue
BEST Bred-by EXHIBITOR: Penzance Enigma of Kinnike JH
BEST in FIELD CLASSES: CH VIP Trademark JH
BEST VETERAN: DC Kinnike Stewart JH

REGULAR CONFORMATION CLASSES

6-9 Puppy Dogs
1.Alydar You Only Live Twice, L&D Millman, L.Miller
2.Firemist Avanti Zorro, L.Puppo
3.Southern Ring of Fire, T.McDonnell
4.Alydar Twice the Love,R.Murphy, C.Goldstein

9-12 Puppy Dogs
1.Springpoint Bravado Sky at Penpoint,L.Stagg
2.Emerydon Tririvers Music Man,R&RDavis
3.Marjetta Link of Interblue,S&T McCarthy
4.Numark's Jim Dandy,T.Smith,C.Lossing

12-18 Dogs
1.Calais of Solivia,S&H Thompson,D.Bronw,G.Becker
2.Penzance of Chesterfield, M.Platt,S.Sotrios
3.Golden's Kick it Up, Baroness M.DeFligue, T.Golden
4.Fairmont Baileys Irish Crème,T.Kastner,S.Herman

Bred-By-Exhibitor Dogs
1.Alydar Love Me Tender,A&ACantor,R.Murphy,V.Stern
2.Golden's Moonlight Mystery,T.Golden,J.Heggeman
3.Kinnike Robert,Kinnike Knls, R&J Gonzales
4.Southern Lights of Solivia, A&J DeBranganca, T.McDonnell

American-Bred Dogs
1.Nowwithem Pointgold Masked Man, M.West,M.Petrequin,D.Harper
2.Golden's Kick it to The Clouds,J.Goode,T.Golden
3.Marjetta All Shook Up, K.Reisenweaver
4.Penzance N'ARC in the End There Can Be only One,S.Terns,M.Platt,R.Rogers

Open Dogs
1.Coralwoods Camden Yards,K.Cheeke,S.Barton
2.Alydar Everlasting Love,J.Broadwell,R,Murphy,C.Goldstein
3.Beckham,G.Becker,G.Arizmendi
4.Sankri's Hold on Loosely,K.Vincent,S.Bures

WINNERS DOG: Coralwoods Camden Yards
RESERVE WINNERS DOG: Alydar Love Me Tender

6-9 Puppy Bitches
1.Coralwood Oncore Heart of the Game, K.Shorter,S.Barton,P.Haines
2.Coralwood Oncore Beyond the Ivy, S.Barton, K.Shorter,P.Haines
3.PawsupMy Kyna Cowgirls Dally Too, J.Phillips,C.Lane-Smith
4.Coralwood Oncore Black Betsy, S.Barton

9-12 Puppy Bitches
1.Sashiimi of Interblue, D.Janssen
2.Edgehill's Comin Out Strong, M.Johnston,J.Kearnery,J.Johnston
3.Tukeglen Qwazy Foru, C&V O'Leary
4.Springpoint Skyzz the Limit, P.Lillesand,J.Ashley

12-18 Bitches
1.Coralwood-Strykepoint's MVP, C.Gregory
2.Solivia's Against the Wind, B.Quast,B.Witzke
3.Golden's Kick it Up A Notch, K.Smith,K.Rasmussen,T.Golden
4.Penzance Enigma Hurrican Rita, M.Platt,C.Sablone

Bred-by-Exhibitor Bitches
1.Penzance Enigma of Kinnike JH, M.Platt,C.Sablone,Kinnike Knls
2.Covenant Tesstity, L&J Toney
3.Oreille Cottonwoods Butterbean, H.Parker
4.Moorland's Running Solo JH, A&C Armistead

American-Bred Bitches
1.Penzance Cara of Kinnike, G..Butcher
2.Moorland's Running on Empty, A&C Armistead
3.Alydar Crazy in Love, K. Earle,R.Murphy
4.Emerydon Albonia Satine, C.Critchlow

Open Bitches
1.B'nice Last Tango, B.Newbury,L.Cooke
2.Penpoint Sagir Arlington, T.Ellis,L.Stagg
3.Coralwood Maros Molly Pitcher, G&M McDermott, S.Barton
4.Eliza Doolittle of Interblue, D.Janssen

WINNERS BITCH: Penzance Cara of Kinnike
RESERVE WINNERS BITCH: Sashimi of Interblue

NON-REGULAR CONFORMATION CLASSES

Veterans 7-9 Dogs
1.CH Oncore C'wood Sticks like Glue, P.Hanies,D.D'Andrea
2.CH Tapestry Pennsylvanian, D.Seymour
3.CH Point of No Return Willow Wind JH, P&K Brown
4.CH Please Please Me JH, R.Murphy

Veterans 9-11 Dogs
1.CH Sage Nighthawk of Sugarfoot, L.Blasingame
2.CH Coralwoods Major Leaguer, J.Phillips,S.Barton,W.Pitts

Veterans 11 and Over Dogs
1.CH Sydmar Kintyre Original Copy, C.Lane,K.Kusac,J.Cooney-Waterhouse
2.CH Hyer Luv's Garth Brooks JH, J.Smith
3.Gunnstalk's Xcaliber Brier, A.Soltan

Field Trial Dogs
1.CH VIP Trademark JH,KC Shore
2.Remington Grand Teton, J&P Vilwock
3.CH Blackthorne Bygone Icon, D. Freidus

Hunting Dogs
1.CH Solivia's Alpha Aquarii JH, T&C McDonnell
2.CH Corwys Torch JH, L&J Toney,J&T Albee
3.CH Majesty the Patriot JH, J&D Smith

Veterans 7-9 Bitches
1.DC Kinnike Stewart JH, Kinnike Knls,T.Verho
2.CH Devon Absolute Kurant SH,,S.DeBoer,S.Covault
3.CH Oncore-Coralwoods Home Run Derby, S.Barton,P.Haines
4.CH Quailtrain Kishniga Riverdance, J.Pullan,R.Meen,C.McNeil

Veterans 9-11 Bitches
1.CH Coralwood-Troon's Spectacular Play, K&D Parks,S.Barton
2.CH Coralwoods Crack of the Bat,W.Pitt, S.Barton
3.CH Equinoxx in Contempt Aurahill, C.Lane, K.Cusac
4.Kingscroft Serendipity, J.Ferris,N.Parr,V.Stern

Veterans 11 and Over Bitches
1.CH Taunton Bay Leading Lady, A&P Zapun
2.CH Hampton's Suicide Blonde, P.Kroll
3.CH Scanpoint's Grand Teton JH, J&P Vilwock

Field Trial Bitches
1.CH Kinnike Isobell of Penzance JH, M.Platt

Hunting Bitches
1.CH Southern Butterfly Kisses JH, S.Terns,T.McDonnell
2.Lucknow Liza

STUD DOG/BROOD BITCH/BRACE CLASSES

STUD DOG
1.CH Oncore C'Wood Sticks Like Glue
2.CH Coralwoods Sultan of Swat
3.Alydar's Day Tripper
4.CH PNR Please Please Me JH

BROOD BITCH
1.CH Kinnike O'Donnell
2.CH Oncore-Coralwoods Home Run Derby
3.CH Kinnike Isobell of Penzance
4.CH Penpoint Terlingua Sky

BRACE CLASS
1.CH Alydar All You Need is Love / CH Alydar's Fatal Attraction
2.Nowwithem Pointgold's Ready Aim JH / Nowwithem Double Barreled JH RN
3.DC Blackthorne Remington Isis CD JH / CH Blackthorne Bygone Icon

JUNIOR SHOWMANSHIP COMPETITION
9 entries
judge Edd Bivin

NOVICE JUNIOR
1.CH Pamelot's-Wild Spirit I'm the One - Matthew Papandrea

NOVICE SENIOR
1.Golden's Kick it to the Clouds - Jennifer Goode

OPEN JUNIOR
1.CH Solivia's Alpha Aquarii, JH - Chaz McDonnell

OPEN INTERMEDIATE
1. CH Golden's Dot to Dot - Kortney Vincent
2.CH Taronga Bay Silly Sally O Day O Joy - Robert Bernander

SWEEPSTAKES
judge Michael Szabo

6-9 Puppy Dogs
1.Southern Ring of Fire, T.McDonnell
2.Southern Sweet Dreams, L. Williams & T. McDonnell
3.Alydar You Only Live Twice, L&D Millman, L. Miller
4.Alydar Twice the Love, R. Murphy & C. Goldstein

9-12 Puppy Dogs
1.Springpoint Bravado Sky at Penpoint, L. Stagg
2.Seasyde Serious Sir Lawrence, L. Canfield
3.Springpoint Viva Terlingua, T. Ellis
4.Numark's Jim Dandy, T. Smith, C. Lossing

12-15 Dogs
1.CH Stryke Pt Coralwoods The Patriot, L&A Harvey, D.Bergan
2.CH Bee Serious Tribute, R&B Volpp, E. Lawler
3.Sun Creek My Only English Saddle, V. Stern, A. Davidson
4.Penzance Chesterfield, M. Platt, S. Sotiros

15-18 Dogs
1.Calais of Solivia, S&H Thompson, D. Brown, G. Becker
2.CH Solivia's Written in the Wind, S&H Thompson, K. Thompson-Brown
3.Alydar Everlasting Love, J. Broadwell, R. Murphy, C. Goldstein
4.Alydar Love Me Tender, A&A Cantor, R. Murphy, V. Stern

6-9 Puppy Bitch
1.Soundne's Vilma V Dobe's Den, H. Mediros
2.Coralwood Oncore Heart of the Game, K.Shorter, S. Barton,P. Haines
3.Southern Call, T. McDonnell
4.Taunton Bay Skyes the Limit, A&P Zapun

9-12 Puppy Bitch
1.Edgehill's Comin Out Strong, M. Johnosn, J. Kearney, J. Johnson
2.CH Rockwoods Show Stopper by Edgehill, T. Smith, E. Simoneaux
3.Willowbay's Bella Flora,A. Walker, A. Cantor
4.Tukeglen Qwazy Foru, C&V O'Leary

12-15 Bitches
1.Golden's Kick it Up a Notch, K. Smith, K. Rasmussen, T. Golden
2.Strykept Coralwood Sweet Notions, A., Davidson, L. Harvey
3.Paladen's Emerald Isle, T&K Cochran
4.Coralwood-Strykepoint's MVP, C. Gregory

15-18 Bitches
1.CH Alydar All You Need Is Love, C. Goldstein, R. Murphy
2.CH Alydar Crazy Lil' Thing Called Love, J. Butler, J. Gates, R. Murphy
3.Solivia's Against the Wind, B. Quast, B. Witzke
4.Nowwithem Top caliber, J. Koch

BEST in SWEEPSTAKES: Edgehill's Comin Out Strong
BEST OF OPPOSITE SEX to BEST in SWEEPSTAKES: CH Stryke Pt Coralwoods The Patriot

VETERAN SWEEPSTAKES
judge Michael Szabo

7 Years and under 9 years Dogs
1.CH Oncore C'Wood Sticks Like Glue, P. Haines, S. D'Andrea
2.CH Shoreview's So Bee It, J&J Hrubetz
3.CH Tapestry Hall Pennsylvanian, D. Seymour
4.CH Coralwoods Sultan of Swat, S. Barton, H.Goldberg, P.Haines

11 Years and Over, Dogs
1.Gunnstalk's Xcaliber Brier NA NAJ, A.Soltan

7 Years and under 9 Years Bitches
1.DC Kinnike Stewart JH,, Kinnike Knls, T. Verho
2.CH Oncore-Coralwoods Home Run Derby, S.Barton, P.Haines
3.CH Quailtrain Kishniga Riverdance,, J. Pullan,R.Meen,C.McNeil
4.CH Kinnike O'Donnell, M.Platt, Kinnike Knls

9 Years and under 11 Yeaars, Bitches
1.CH Coralwood-Troon's Spectacular Play,K&D Parks, S. Barton
2.DC Blackthorne Remington Isis CH JH, D. Freidus
3.Lucknow Liza, J. Zellers
4.Kingscroft Serendipity, J.Ferris, N.Parr,V.Stern

11 Years and Over, Bitches
1.CH Taunton Bay Leading Lady,A&P Zapun
2.CH Scanpoint's Grand Teton, J&P Vilwock

BEST in VETERAN SWEEPSTAKES: DC Kinnike Stewart JH
BEST OF OPPOSITE SEX to BEST in VETERAN SWEEPSTAKES: CH Oncore C'Wood Sticks Like Glue

FUTURITY/MATURITY
judge Phil Park

FUTURITY DOGS
1.Springpoint Bravado Sky at Penpoint, L. Stagg
2.Southern Ring of Fire, T.McDonnell.
3.Southern Sweet Dreams, L. Williams & T. McDonnell

JUNIOR DOGS
1.Golden's Kick It to the Clouds, T. Golden, Baroness M.deFlligue
2. CH Stryke Pt Coralwoods The Patriot, L&A Harvey, D.Bergan
3.Golden's Kick it Up, Baroness M.deFligue, T.Golden
4. .Numark's Jim Dandy, T. Smith, C. Lossing

SENIOR DOGS
1.Alydar Everlasting Love, J. Broadwell, R. Murphy, C. Goldstein
2. Alydar Love Me Tender, A&A Cantor, R. Murphy, V. Stern
3.CH Marjetta Good Vibrations, K.Wessterfield,R.Storm
4.Marjetta All Shook Up,, K.Reisenweaver

FUTURITY BITCHES
1.Southern Stairway to Heaven, T.McDonnell
2.Southern Call Me, T.McDonnell

JUNIOR BITCHES
1. Edgehill's Comin Out Strong, M. Johnosn, J. Kearney, J. Johnson
2. Strykept Coralwood Sweet Notions, A., Davidson, L. Harvey
3. Willowbay's Bella Flora,A. Walker, A. Cantor
4. Coralwood-Strykepoint's MVP, C. Gregory

INTERMEDIATE BITCHES
1. Solivia's Against the Wind, B. Quast, B. Witzke
2. Paladen's Emerald Isle, T&K Cochran

SENIOR BITCHES
1.CH Alydar All You Need Is Love, C. Goldstein, R. Murphy
2.Alydar In Love, K.Earle,R.Murphy
3. CH Alydar Crazy Lil' Thing Called Love, J. Butler, J. Gates, R. Murphy
4.Amazona Coralwood Mimolette, H.Goldberg,S.Barton

BEST in FUTURITY: Alydar Everlasting Love
BEST of OPPOSITE to BEST in FUTURITY: Edgehill's Comin Out Strong

BEST in MATURITY: CH Coralwoods You Gotta Believe

AGILITY
22 entries
judge Karen A. Winter

HIGH in TRIAL:
Moorland Up and Running AX AXJ - J. Hill

STANDARD QUALIFIERS

Excellent B (24")
1, Moorland Up and Running AX NAP AXJ J. Hill
2. OTCH MACH3 Longtrail Piece of My Heart UDX4 J. Hill
3. Nasa's Big Silly JH AX AXJ L. Spankowski

JUMPERS WITH WEAVES QUALIFIERS


Novice Preferred (20")
1. Gunnstalk's Xcaliber Brier NA NAJ A. Soltan

Excellent B (24")
1. Moorland Up and Running AX NAP AXJ J. Hill
2. CH MACH Rejoys I Love Laverne CD JH RA S. Greene
3. OTCH MACH3 Longtrail Piece of My Heart UDX4 J. Hill

RALLY
11 entries
judge Virginia (Ginger) Kinion

Novice A
1. Gunnstalk's Xcaliber Brier NA NAJ A. Soltan

Novice B
1. Sun Creek Elysia Miss Congeniality V&L Stern, J. Ferris
2. Marjetta All Shook Up K. Reisenweaver
3. CH Kinnike Bailey JH A&C Armistead
4. Nowwithem Pointgold Gunsmoke JH D. Harper, M. Petrequin
VIP This Side Up JH, KC Shore
CH VIP Trademark JH, KC Shore
Nowwithem Pointgold Masked Man JH M. West, M. Petrequin, D. Harper

Advanced B
1. Nowwithem Doubled Barreled JH RN M. Petrequin, D. Harper, J. Koch

OBEDIENCE
11 entries
judge Virginia (Ginger) Kinion

HIGH in TRIAL:
OTCH MACH3 Longtrail Piece of My Heart UDX4 - J. Hill

Novice A
1. Gunnstalk's Xcaliber Brier NA NAJ A. Soltan

Novice B
1. Moorland Up and Running AX AXJ J. Hill
2. Penzance Cara of Kinnike G. Butcher
3. Marjetta All Shook Up K. Reisenweaver

Open B
1. OTCH MACH3 Longtrail Piece of My Heart UDX4 J. Hill

Veterans
1. CH Kinnike O'Donnell JH CD M. Plattt, Kinnike Knls

FIELD TRIAL STAKES

Open Puppy, judges - Mark Smith/Pam Baird (3 Starters)
1st Hideaway's Tall Boy, B Garcia/A Garcia
2nd Penzance Chesterfield, M Platt
3rd Marjetta Critically Acclaimed JH, Marjetta Knl
4th Withheld

Open Derby, judges - Leslee Masolotte/Mark Smith (9 Starters)
1st Penzance Chesterfield, M Platt (2 pts)
2nd Penzance Enigma Of Kinnike JH, M Platt/C Sablone/K Kennels
3rd Blackthorne Defectiv Detectiv, D Freidus
4th Nowwithem Pointgold's Readyaim JH, M Petrequin/D Harper

Amateur Gun Dog, judges - Leslee Masolotte/Pam Baird (6 Starters)
1st DC Kinnike Stewart JH, T Verho/K Kennels (1 pts)
2nd Withheld
3rd Withheld
4th Withheld

Open Walking Gun Dog, judges - Leslee Masolotte/Pam Baird (8 Starters)
1st FC Loose Lady , J Haines/T Haines (2 pts)
2nd DC Kinnike Stewart JH, T Verho/K Kennels
3rd Henry's Monster Costello, W Cordani
4th Withheld

HUNTING TESTS
judges - Leslee Masolotte/Mark Smith

Junior Hunter (12 Starters)
Qualifiers:
Coquetel King Of The Mark, G Munro/J Munro/J Munro/A Hay
Lucknow Liza JH, J Zellers
Paladen's Emerald Isle,T Cochran/K Cochran
CH Southern Butterfly Kisses JH, S Terns/T McDonnell
V.I.P. This Side Up JH, KC Shore
CH V.I.P. Trademark JH, KC Shore