2005 APC NATIONAL SPECIALTY

April 2005, Norwood, NC

Conformation Classes (regular/non-regular)

Mrs. K B Ashe- judge (123 Ent - 59d - 64b)

Best of Breed or Variety CH Kinnike Stewart JH, T Verho/Kinnike Kennels
Best of Winners Penzance Enigma Of Kinnike, M Platt/C Sablone
Best of Opposite Sex CH Creeksyde's Bee Outrageous , G Griffin/J Walton
Best of Winners Penzance Enigma Of Kinnike, M Platt/C Sablone
Award of Merit CH Shoreviews So Bee It II, J C Hrubetz/S Riga
CH Kinnike Ethel of Penzance, Kinnike Knls
CH V.I.P. Trademark JH, K Shore
CH Taunton Bay Wind In The Willows, P Zapun/A Gaynor Zapun
Winners Dog Kinnike Paul, Kinnike Knl
Reserve Winner Dog Crookrise Skye Of Bookstor, K Spey/H Spey
Winners Bitch Penzance Enigma Of Kinnike, M Platt/C Sablone
Reserve Winner Bitch Kinnike Pauley, T McDonnell/K Kennels
Best Puppy Kinnike Hemingway, F Dunlop/Kinnike Knl
Best BBE Penzance Enigma Of Kinnike, M Platt/C Sablone
Best Veteran CH Quailtrain Kishniga Riverdance, J Pullan/R Meen/C McNeil
Best in Field Classes CH Kinnike Stewart JH, T Verho/Kinnike Kennels

Dogs (29d 5 pts)

Puppy 6 - 9 Mos.
1 Taronga Bay's Last One Standing, P Laky/J Laky/A Bradley/M Bradley
2 Solivia's Smooth Sailing, M Forneris/K Thompson
3 Solivia's Sailors Beware, K Thompson/D Brown/S Thompson
4 Taronga Bay's Red Dirt Road, K Haynes/K Sheppard/A Bradley/M Bradley

Puppy 9 - 12 Mos.
1 Kinnike Hemingway, F Dunlop/Kinnike Knl
2 Kinnike Robert, J Gonzalez/Kinnike Knl
3 Golden's Moonlight Mission, T Golden/J Goode
4 Oncore Collerie Play In Motion, V O'Leary/C O'Leary

12 - 18 Mos.
1 Taunton Bay Inherit The Wind, J Walton/G Griffin/K Rath
2 Remington Grand Teton Ranger, J Bryant-Vilwock/P Vilwock

Bred By Exhibitor
1 Kinnike Paul, Kinnike Knl W
2 My Kyna Instant Replay, P Davis/D Barlow/D Smith
3 Gryffindor Percy Of Penzance JH, M Platt/C Sablone
4 Sankris That's My Boy, S Bures/K Kirkland

American Bred
1 Golden's Moonlight Mystery, J Heggemann/T Golden

Open
1 Crookrise Skye Of Bookstor, K Spey/H Spey RW
2 Sankris Hold On Loosley, K Vincent/S Bures
3 Golden's Call Me Mikado, P Robinson/B de Fligue/T Golden
4 Marjetta British Sterling, N Dohlmar

Bitches (28b 5 pts)

Puppy 6 - 9 Mos.
1 Taronga Bay's One Hot Mama, A Bradley/M Bradley
2 Bookstor & Tahari Georgia, F De Paulo/H Spey/J Mohr

Puppy 9 - 12 Mos.
1 Kinnike Pauley, Kinnike Knl RW
2 Brocks Shoot For The Moon, J Pollard/D Brock
3 Brock's I Can Only Imagine, J Wolf/D Brock
4 Kinnike Alexis, J James/D O'Neill/Kinnike Knl

12 - 18 Mos.
1 Penpoint Sagir Abilene, J Rasmussen
2 Penpoint Sagir Arlington, T Ellis/L Stagg

Bred By Exhibitor
1 Penzance Enigma Of Kinnike, M Platt/C Sablone BW,W
2 Marjetta Mustang Sally, S Bleckley/M Andresen/Marjetta Knl
3 Moorland's Running Solo, A Armistead/C Armistead
4 Southern This Kiss, T Mcdonnell

American Bred
1 Moorland's Running On Empty, A Armistead/C Armistead
2 Tarongaray's U Gotta B Kiddin, A Bradley/M Bradley
3 Malmasons Polished Steel, B Dake-Kirven/S Strickland

Open
1 CH Golden's Dot To Dot , K Vincent/T Golden
2 Caitkeir Porcelain Princess, D Mccrindle/F Mccrindle
3 Steinhoff's Wryt-On Novel, J Wright/S Davies
4 Malmason's Stainless Steel, B Dake/R Murphy

Non-Reg Veteran, Dogs

Non-Reg Veteran VET9TO11
1 CH Kinnike Mickey Of True Colors JH, Kinnike Knl/S Tucker
2 CH Kinnike Winchester JH, S Alcorn/N Mori
3 CH Solivia's Blackheart Bravado , K Strange/H Strange
4 CH Coralwoods Major Leaguer , W Pitt/J Phillips/S Barton

Non-Reg Veteran VET11
1 CH Coralwood Seven Inng Stretch , J Phillips/S Barton

Non-Reg Veteran, Bitches

Non-Reg Veteran VET7TO9
1 CH Quailtrain Kishniga Riverdance , J Pullan/C Mcneil/R Meen
2 CH Coralwoods Crack Of The Bat , S Barton/J Phillips
3 CH Kinnike O'Donnell JH, Kinnike Knl/M Platt
4 CH Corwyn's One And Only CD JH, T Albee/J Albee

Non-Reg Veteran VET9TO11
1 Lucknow Liza JH, J Zellers
2 CH Taunton Bay Leading Lady , A Zapun/P Zapun
3 CH Trucolors Lemon Fizz Wilwyn JH, J Kulis/C Wilkinson
4 DC Blackthorne Remington Isis CD JH, D Freidus

Non-Reg Veteran VET11
1 CH Sydmar Extra Buttons , P Nykiel/S Nichols

Non-Reg Eligible, Field Trial, Dogs

Non-Reg Eligible, Field Trial
1 CH V.I.P. Trademark JH, K Shore
2 CH Blackthorne Bygone Icon , D Freidus
3 CH Northfield's Razors Edge JH, R Smith/C Smith
4 CH Sun Creek Star Performance JH, T Black/V Stern

Non-Reg Eligible, Field Trial, Bitches

Non-Reg Eligible, Field Trial
1 CH Kinnike Stewart JH, T Verho/K Kennels BOB
2 CH Blackthorne Matrix JH, D Freidus
3 Penzance Harriet The Spy O'Kinnike, M Platt

Non-Reg, Hunting, Dogs

Non-Reg, Hunting
1 CH Blackthorne Third Edition JH, R Smith/C Smith
2 Elysium Ds Erl King JH, S De Boer

Non-Reg, Hunting, Bitches

Non-Reg, Hunting
1 CH Kinnike Baylee JH, A Armistead/C Armistead
2 CH Penzance Jemima Puddle Duck JH, M Platt/C Sablone
3 CH Pamelot's Easy Does It JH, L Stagg

Junior Showmanship Classes

Mrs. K B Ashe - judge

Best Junior Handler - Mr CHaz McDonnell, Pointer

Novice Junior Mrs. K B Ashe
1st Chaz McDonnell, Pointer

Novice Intermediate Mrs. K B Ashe
1st Stephanie Strickland, Pointer

Novice Senior Mrs. K B Ashe
1st Jennifer Goode, Pointer

Open Intermediate Mrs. K B Ashe
1st Robert Bernander, Pointer
2nd Kortney N Vincent, Pointer

Obedience Trial

Mrs. C R Stoner - judge

Highest Scoring Dog in Regular Classes
Open B, OTCH MACH2 Longtrail Piece Of My Heart UDX2 Pointer J Hill

Novice B Mrs. C R Stoner(2 ent)
1st CH Corwyn's Cezanne JH, Pointer T Albee/J Albee pts 187.0
2nd CH Kinnike O'Donnell JH, Pointer Kinnike Knl/M Platt pts 185.5

Open B Mrs. C R Stoner(2 ent)
1st OTCH MACH2 Longtrail Piece Of My Heart UDX2, Pointer J Hill pts 195.5

Agility Classes

G Beck - judge

Novice A (24 INCHES) (1 ent)

Novice B (24 INCHES) (1 ent)

Open (24 INCHES) (2 ent) 73 Sec 168 yds
1st Gunnstalk's Xcaliber Brier NA NAJ, Pointer A Soltan pts 100.0 Time 63.7
2nd Moorland Up And Running NA NAP NAJ, Pointer J Hill pts 90.0 Time 53.78

Excellent B (24 INCHES) (1 ent)

JWW Novice B (24 INCHES) (1 ent) 37 Sec 110 yds
1st Moorland Up And Running NA NAP NAJ, Pointer J Hill pts 100.0 Time 25.9

JWW Open (24 INCHES) (1 ent) 42 Sec 144 yds
1st Gunnstalk's Xcaliber Brier NA NAJ, Pointer A Soltan pts 89.0 Time 45.95

JWW Excellent B (24 INCHES) (1 ent) 43 Sec 158 yds
1st OTCH MACH2 Longtrail Piece Of My Heart UDX2, Pointer J Hill pts 100.0 Time 36.7

Open Preferred (16 INCHES) (1 ent)

Open Preferred (20 INCHES) (1 ent)

JWW Novice Preferred (20 INCHES) (1 ent) 37 Sec 110 yds
1st Takara Mary Katherine CDX NAP, Pointer V Senneff/J Senneff pts 100.0 Time 32.13

JWW Open Preferred (16 INCHES) (1 ent)

Field Trial Stakes

Open Puppy, judges - F Gammon/L Worth (6 Starters)
1st Penzance Harriet The Spy O'Kinnike, M Platt (1 pts)
2nd Corwyn's Charisma, T Albee/J Albee
3rd Kinnike Hemingway, F Dunlop/Kinnike Knl
4th Penzance Enigma Of Kinnike, M Platt/C Sablone

Open Derby, judges - C Landers/C Smith (8 Starters)
1st Remington Grand Teton Ranger, J Bryant-Vilwock/P Vilwock (2 pts)
2nd Corwyn's Charisma, T Albee/J Albee
3rd Kinnike Hemingway, F Dunlop/Kinnike Knl
4th Kinnike Mary, K Kennels

Amateur Gun Dog, judges - F Gammon/L Worth (7 Starters)
1st CH Kinnike Stewart JH, T Verho/K Kennels (1 pts)
2nd Dancindoll Witches' Britches SH, L McCarty
3rd Withheld,
4th Withheld,

Open Gun Dog, judges - C Landers/C Smith (12 Starters)
1st CH Kinnike Stewart JH, T Verho/K Kennels (2 pts)
2nd Dancindoll Witches' Britches SH, L McCarty
3rd CH Eclipse Final Fling NTHFLD VCD1 TDX MH OA, J Johnston/J Johnston/C Lane
4th CH AFC Kinnike Emmet's Antics JH, M Platt/S White

Amateur Hunting Dog (9 starters)
1st CH Sun Creek Star Performance JH, T Black/V Stern
2nd CH Kinnike Baylee JH CGC, C Armistead/A Armistead
3rd CH VIP Trademark JH, KC Shore
4th CH Eva De Atama JH, J Pullan/M Platt/M Pullan

Veteran Hunting Dog (7 starters)
1st Advie Activator SH, L McCarty
2nd CH Scanpoint's Grand Teton JH, J Bryant-Vilwock
3rd CH AFC Kinnike Emmet's Antics JH, M Platt
4th CH Kinnike Mathilda JH, K Kennels

Hunting Tests

Junior Hunter A, judges - C Landers/C Smith (19 Starters)
CH Blackthorne Third Edition JH, R Smith/C Smith
Corwyn's Charisma, T Albee/J Albee
Kinnike Hemingway, F Dunlop/Kinnike Knl
Lucknow Liza JH, J Zellers
Moorland's Running On Empty, A Armistead/C Armistead
Penzance Enigma Of Kinnike, M Platt/C Sablone
V.I.P. This Side Up, K Shore

Junior Hunter B, judges - F Gammon/J Stringer (19 Starters)
CH Darkfire's Enigma , C Sablone/L Sternola
CH Eva De Atama JH, J Pullan/M Platt/M Pullan
Kinnike Mary, K Kennels
Moorland's Running Solo, A Armistead/C Armistead
Penzance Harriet The Spy O'Kinnike, M Platt
Remington Grand Teton Ranger, J Bryant-Vilwock/P Vilwock

Senior Hunter, judges - (xx Starters)

Master Hunter, judges - (xx Starters)